2014. június 14., szombat

...megint szerencsém volt

Tegnap éjjel furcsa zajra lettem figyelmes. A fürdőszobában voltam, teregettem és valahonnan zúgó-búgó hangot hallottam. Először nem törődtem vele, lehet kávédaráló, ami nekünk nincs, vagy valami egyéb berendezés. Mivel még percek múlva is hallottam, érdekelni kezdett, mi a fenét csinál az én párom ennyi ideig, aminek ilyen hangja van. Semmit nem csinált, békésen szunyókált a tévé előtt.
Kiderült, hogy a hang a wc-ből jön. Kinyitottam az ajtót és azt láttam hogy nagy és erős sugárban ömlök a víz a borítás mögül. Amikor leszedtük és végre elzártuk a vizet, láttuk, hogy megismétlődött a néhány évvel ezelőtti esemény, szétdurrant a flexibilis cső.
Csak most sokkal szerencsésebbek voltunk. Akkor délben hazaérve, elázva találtam a lakást, az egész házban el kellett zárni a vizet, viszont szerencsére nagyon hamar előkerült egy szerelő és orvosolta a bajt.A parkettánk azóta is őrzi a nyomokat.

Most sajnos a szerelő nem tudott rendelkezésünkre állni, hétvége és programja van, de az ingatlankezelő 24 órás hibabejelentésén jelentkező úriember felajánlotta segítségét. Hamarosan megjelent, jó sok szenvedés árán leszerelte a régi berohadt, szétpukkant csövet, elment újat venni (egy szintén szerencsés véletlen, hogy szombaton nyitva találta a szerelvényboltot), és ripsz-ropsz felszerelte. 
El se hiszem, hogy ilyen segítőkész, lelkiismeretes emberek még vannak. Nagyon nagy köszönet!

Ezt a hosszúnak látszó, ám igen hasznos szöveget egy vízórás cég honlapján találtam, ajánlom mindenki figyelmébe:
 

  ESŐ ELŐTT KÖPÖNYEG – A csőtörések megelőzése

Tapasztalataink szerint a lakástulajdonosok nagy része nem rendelkezik csőtörésre is kiterjedő lakásbiztosítással. A lakások és a házak vízvezeték rendszere nemcsak a belvárosban, hanem már a lakótelepeken is elavult, elhasználódott. A csőbilincsek hiányoznak vagy lógnak, a vezetékeken nincs szigetelés, a kötések szivárognak, az elzárók nem működnek vagy áteresztenek. Sok helyen alkalmaztak úgynevezett flexibilis csöveket, de kevesen tudják, hogy ezek tulajdonképpen fémszövettel bevont sima gumicsövek. A gumi 5-6 év alatt „elérik”, rugalmatlanná válik (főleg a melegvíznél) és bármikor kidurranhat.
A baj persze mindig akkor következik be, amikor a legrosszabb: éjszaka, vagy ha nem vagyunk otthon. Ilyenkor, mire akár csak elzárja valaki a vizet, simán el tud ázni 2-3 lakás...
Nem a „balsors” műve, hogy a csőtörések ilyenkor következnek be.
A városi vízvezeték rendszerben éjszaka, amikor kevesebben fogyasztanak, nagyobb a nyomás, mint napközben. A „végét járó” szerelvényeken ilyenkor nagyobb a terhelés, ekkor szoktak tönkremenni. (Nézzük meg, a városban a csőtörések szintén általában éjszaka vagy hajnalban következnek be.) A másik rettegett dolog, ha szabadságunkon hívnak azzal a szomszédok, hogy ömlik a lakásunkból a víz. Ahol a központi vezetékről leágazik a lakást ellátó vezeték, egy elzáró található. Ezt évente egyszer-kétszer meg kell mozgatni, mert különben meg sem bírjuk mozdítani, ha majd kell. Márpedig, ha elmegyünk nyaralni, mindenképpen zárjuk le. Ilyenkor, ha megy a vonatunk vagy a repülőnk, már hiába látjuk, hogy nem tudjuk elzárni: nincs időnk megjavíttatni és csak reménykedhetünk, hogy nem lesz baj.
Tapasztalataink szerint a leggyakoribb hibaforrás a már említett flexibilis csövek és a mosógép, mosogatógép töltővezetékének kilyukadása. Ezeket is célszerű az elzárókkal nyomásmentesíteni éjszakára, vagy ha elmegyünk otthonról.
A vízóra cserék során ezeket a flexibilis csöveket óhatatlanul is megbolygatjuk. Kívülről látszólag sértetlenek, de belül már elöregedtek. Többször fordult már elő, hogy nem kérte a lakó ezeknek az 1-2.000.- Ft-os csöveknek a cseréjét, aztán egy két hét vagy hónap múlva bekövetkezett a baj: kidurrant a cső, úszott a lakás.
Mindezek alapján csak azt tudjuk javasolni a tisztelt lakástulajdonosoknak, hogy érdemes kicseréltetni ezeket a flexibilis csöveket fix, ötrétegű műanyag bevonatos, vagy orvosi acélból készült, tetszőlegesen hajlítható csövekre, amelyek garantáltan nem hibásodnak meg. Ezeken túl időnként ellenőrizzék és szükség esetén cseréltessék az elzárókat a lakásban, hogy működjenek, ha kell.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése